افزایش شدید و ناگهانی فشارخون

افزایش شدید و ناگهانی فشارخون همیشه نیاز به مراقبت های ویژه( بستری ) ندارد . تحقیقات زیادی نشان داده اند که در بیشتر موارد افزایش شدید و ناگهانی فشارخون ، در مطب پزشکان به صورت مطمئن درمان می شود

اگر فشارخون شما در مراجعات منظم به مطب دکتر به صورت هشدار دهنده ای بالا باشد لزوماً به معنی نیاز فوری شما به بستری شدن در بیمارستان نیست .
در تحقیقات کلینیک کلولند در رابطه با مراجعات به مطب پزشکان با بررسی تقریباً 60000 بیمار با فشارخون بسیار بالا ، کمتر از 1 درصد موارد به بستری نیاز داشته اند و باقی افراد درمان شده و بدون ریسک شدید به منزل بازگشتند. درمان سرپایی درفشارخون شدیداً بالا بسیار متداول است .
به هر حال محققان اعتقاد دارند که احتمالاً اکثر بیماران با درمان سرپایی مشکلشان برطرف می شود چرا که عوارض قلبی عروقی در کوتاه مدت بسیار نادر است .
دکتر سوزان استین باوم ( Suzanne Steinbaum ) مدیر سلامت قلب زنان در بیمارستان لنوکس هیل ( Lenox Hill ) در شهر نیویورک این تحقیق را اطمینان بخش نامید . او همچنین اضافه کرد برای آن دسته از بیماران با فشارخون بالا این مطلب می تواند هشدار دهنده باشد .
با این حال این تحقیق فشارخون بالای شدید و ناگهانی را عددی بالاتر از 180 روی 110 میلی متر جیوه معرفی می کند و اگر علامتی از آسیب برروی ارگانهای خارجی بدن مشاهده نشود می تواند به طور قابل قبولی به صورت سرپایی درمان شود . این تحقیق در 13 جون در ژورنال JAMA internal Medicine منتشر شده است .
آن چنانکه محققان تشریح می کنند فشارخون بالا در بلند مدت می تواند به آسیب ارگانهای بدن منجر شود ، بنابراین ممکن است پزشکان در مورد درمان ارگان آسیب دیده حتی در بازه زمانی کوتاه مدت نگران باشند .
اما معلوم نیست که بهترین اقدام بستری کردن بیمار در این موارد باشد . این مطالعه نشان می دهد تنها در0.7 درصد از بیماران بستری لازم می باشد و به طور کلی افرادی که بستری شده اند در مقایسه با افرادی که بطور سرپایی درمان شده و به خانه برگشته اند ریسک یکسانی در مشکلات قلبی در هفته یا ماه بعد از آن داشته اند .
بیمارانی که به خانه فرستاده شده اند نیاز کمتری به بستری در هفته بعد از آن به نسبت افرادی که به مراقبت های ویژه فرستاده شده اند دارند . در حالی که در یک ماه بعد احتمال بروز فشارخون کنترل نشده در افراد بستری نشده بیشتر بوده است .
درمان افراد به صورت سرپایی از نظر هزینه نیز به صرفه تر می باشد . فرستادن افراد به بیمارستان با استفاده و اشغال بیشتر منابع درمان همراه بوده است در صورتی که بازخورد بهتری نداشته است .
این مطلب به این معنا نیست که فشارخون بالای اکثر افراد ناپدید شد . در بیشتر افراد فشارخون خارج از کنترل در ماههای بعد مشاهده شده است . تقریباً دو سوم افرادی که به صورت سرپایی درمان شدند یا حتی به بیمارستان فرستاده شدند در 6 ماه بعد از آن دچار فشارخون بالای خارج از کنترل شده اند.
دکتر هووارد سلینگر Howard Selinger رئیس پزشک خانوادۀ دانشکده پزشکی فرانک نتر Frank Netter معتقد است که پزشکان باید افراد با فشارخون بالا را به صورت موردی درمان کنند .
این مطلب که اگر مریض فرد سالخورده وضعیفی باشد و احتمالاً قبلاً سکته نیز کرده است ، پتانسیل خطر را افزایش می دهد .
عوامل دیگر مانند سرعت رسیدگی به بیمار یا سرعت انتقال مریض به درمانگاه نیز باید در تصمیم گیری پزشک مورد توجه قرار بگیرد .
و البته تغییر ناگهانی و شدید فشارخون زمانی که با نشانه های دیگر مشکلات قلبی همراه شوند بسیار جدی تر و خطرناک تر می شود .
در مواردی که افزایش ناگهانی فشارخون با علائمی مانند سردرد ، تغییرات ظاهری ، درد قفسه سینه همراه شود بستری ضروری می باشد .

SOURCES: Howard Selinger, M.D., chair, family medicine, Frank H. Netter M.D. School of Medicine, Quinnipiac University, North Haven, Conn.; Suzanne Steinbaum, M.D., director, Women’s Heart Health, Lenox Hill Hospital, New York City; JAMA Internal Medicine, news release, June 13, 2016

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *