آلودگی هوا فشارخون را بالا می برد

اولین دلیل مرگ و میر در جهان بیماری قلبی است . فشارخون بالا عامل مهم بیماری های قلبی و سکته های مغزی محسوب می شود و به تنهایی با 17 درصد از مرگ ومیر های جهان مرتبط است .

محققان توصیه می کنند به کیفیت هوا توجه داشته باشید زیرا تحقیقات نشان می دهد ارتباط بین آلودگی هوا و افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا وجود دارد .

این یافته ها حاصل بررسی 17 تحقیق در سراسر دنیاست که احتمال ارتباط بین فشارخون بالا و آلاینده هایی مانند دود خودروها ، گردوخاک و غبار را مورد مطالعه قرارداده اند .

نتایج این تحقیقات نشان داد آلودگی هوا هم اثرات کوتاه مدت و هم اثرات بلند مدت برروی فشارخون بالا می گذارد.

در کوتاه مدت افزایش آلودگی برای چند روز منجر به مراجعه بیشتر افراد به اورژانس ها به علت افزایش موقتی فشارخون شده و در بلند مدت نیز افرادی که در مناطقی با آلودگی هوای دائمی زندگی می کنند در معرض فشارخون بالای مزمن هستند .

در این تحقیقات تمرکز بر آلاینده هایی نظیر اکسید نیتروژن ( گازهای خروجی از اتومبیل ها و نیروگاههای فسیلی )، دی اکسید گوگرد، ازون ، منواکسید کربن و ذرات معلق مانند گرد و غبار و خاک بوده است .

در حالی که به نظر می رسد منواکسید کربن و ازون با فشارخون بالا گره خورده اند ، این ارتباط هنوز به صورت قطعی اثبات نشده است .

این تحقیقات نشان می دهد که کمتر قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است فوائد قلبی و عروقی داشته باشد و توصیه می شود در صورت آلودگی هوا از فعالیت در محیط باز اجتناب نموده (به خصوی افرادی که فشار خون بالایی دارند) و در محیط های بسته از تصفیه کننده های هوا استفاده نمایید.

فشارخون بالا دلایلی از قبیل ژنتیک ، عادت های روزمره ، رژیم های غذایی و عوامل محیطی دارد که احتمالاً آلودگی هوا نیز شامل آن می شود .

در این تحقیقات 328 هزار نفر در کشورهای کانادا ، چین ، دانمارک ، آلمان ، ایران ، اسپانیا ، سوئد ، تایوان و آمریکا  مورد مطالعه قرار گرفتند که 108 هزار نفر از آنها فشارخون بالا داشته اند. به طور عمومی فشارخون سیستولیک بالای 140 میلی متر جیوه و دیاستولیک بالای 90 میلی متر جیوه به عنوان فشارخون بالا تعریف شده است و استفاده کنندگان از داروهای فشارخون به عنوان افراد با فشارخون بالا در نظر گرفته شده اند .

SOURCES: Tao Liu, Ph.D, deputy director and epidemiologist, environmental health division, Guangdong Provincial Institute of Public Health, Guangdong Provincial Center for Disease Control and Prevention, Guangzhou, P.R. China; Gregg Fonarow, M.D., professor, cardiology, University of California, Los Angeles; May 31, 2016, Hypertension

8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *