فشارخون بالا چیست ؟

انجمن قلب آمریکا :
فشارخون بالا چیست ؟
فشارخون نیرویی است که خون به دیواره ی رگها وارد می کند، فشارخون بالا ( HBP ) یعنی فشار در سرخ رگهای شما از آنچه باید باشد بیشتر است . نام دیگر فشار خون بالا هاپیرتنشن است ( Hypertension )
فشارخون با دو عدد نمایش داده می شود مثل 78/112 عدد بزرگتر یا سیستولیک systolic” ” فشار در لحظه پمپاژ کردن قلب می باشد . عدد کوچکتر یا دیاستولیک فشارخون در لحظۀ استراحت قلب بین دو ضربان می باشد . فشار خون طبیعی 80/120 میلی متر جیوه است . به عنوان یک فرد بالغ اگر فشارخون سیستولیک شما بین 120 تا 139 یا اگر فشار دیاستولیک خون شما بین 80 تا 89 می باشد و یا هر دو همزمان، شما دچار فشارخون نیمه بالا هستید و اگر فشار سیستولیک 140 به بالا و دیاستولیک 90 به بالا و یا هر دو همزمان ، به عنوان فشارخون بالا تعریف شده است .
دلیل اصلی فشارخون بالا ناشناخته است . فشارخون بالا به طور کامل و دائمی درمان نمی شود ولی می توان آنرا مدیریت کرد. فشارخون بالا علامت یا نشانۀ خاصی ندارد و به همین دلیل بسیار خطرناک است .
تقریباً 80 میلیون آمریکایی بالای 20 سال ( یک نفر از هر 3 نفر ) دچار فشارخون بالا هستند و خیلی ها خودشان به این موضوع آگاه نیستند. عدم کنترل و پیگیری فشارخون بالا خطرناک است . فشارخون بالا احتمال حملۀ قلبی و سکته را افزایش می دهد . اگر فشارخون را کنترل و درمان کنید زندگی سالم تر خواهید داشت .
فشارخون خود را به طور منظم اندازه گیری کنید و به توصیه پزشکتان در این زمینه عمل کنید .
چه کسانی در معرض خطر و ریسک بالاتری هستند ؟
– افرادی که دربستگانشان موارد ابتلا به فشارخون بالا دارند
– افراد آفریقایی – آمریکایی
– افراد چاق یا خیلی چاق
– افرادی که تحرک زیادی ندارند، کسانی که نمک زیادی مصرف می کنند
– خانم های حامله
– خانم هایی که داروهای ضدبارداری مصرف می کنند ، خانم های چاق ، خانم هایی که دچار فشارخون بالا در دوران حاملگی هستند ، سابقۀ فامیلی دارند و یا بیماران کلیوی
چگونه بفهمم فشارخون بالا دارم ؟
معمولاً نمی توانید ، خیلی از افراد خودشان نمی دانند که دچار فشارخون بالا هستند تنها راه فهمیدن این موضوع اندازه گیری فشارخون به صورت منظم می باشد .
فشارخون بالا و کنترل نشده به چه چیز منجر می شود؟
• سکته
• حملۀ قلبی – ورم گلو ( آنژین ) یا هردو
• نارسایی کلیوی
• بیماری های قلبی و عروقی
چه کارهایی برای آن می توان کرد ؟
– رسیدن به وزن مناسب و نگه داشتن و کنترل آن
– خوردن غذای سالم با مقدار پایین چربی اشباع ، چربی ترانس ، نمک و شکر
– تحرک بدنی بالاتر – ورزش سبک حداقل 40 دقیقه 3یا 4 بار در هفته
– مصرف داروهای تجویزی پزشک
– دانستن فشارخون طبیعی و تلاش برای نگه داری فشار در آن محدوده
داروهای چگونه کمک می کنند ؟
بعضی از داروها مانند داروهای بازکنندۀ رگها ( Vasodilators ) به آرامش و بازکردن رگها کمک کرده تا خون راحتتر در آنها جریان پیدا کند .
داروهای ادرار آور کمک می کنند که بدن شما مقدار زیادی آب و نمک را دفع کند . داروهای دیگر باعث می شوند قلب شما آهسته تر و با نیروی کمتری ضربان داشته باشد .

نمودار فشارخون اکسیرون

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *