تاثیرات آلودگی صوتی فرودگاهها بر روی فشارخون

تحقیقات جدید نشان می دهد که زندگی کردن در نزدیکی فرودگاه نه تنها به گوش آسیب می رساند ، برای قلب نیز ضررهایی دارد . حجم ترافیک هوایی بعد از ورود هواپیماهای جت در دهه 60 میلادی به سرعت افزایش یافته ، برای مثال 64 میلیون پرواز در سال 2013 انجام گرفته و این مقدار تا 20 سال آینده 2 برابر خواهد شد .

رشد دائمی ترافیک هوایی همزمان با توسعه مناطق مسکونی در اطراف فرودگاهها منجر شده افراد بیشتری در معرض آلودگی صوتی فرودگاهها قرار بگیرند .

شواهد ابتدایی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی فرودگاهها مخصوصاً در طول شب ، ریسک ابتلا به فشارخون بالا را افزایش می دهد. نتایج یکسری از تحقیقات نیز نشان می دهد آلودگی صوتی فرودگاهها خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد، 201 نفر بین سنین 40 تا 66 سال در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفتند که تقریباً نیمی از این افراد بیش از 3 سال در اطراف فرودگاه زندگی کرده اند و نیم دیگر برای حداقل 3 سال در معرض آلودگی صوتی فرودگاهی نبودند . آمار و ارقام نشان داد احتمال بروز فشارخون بالا در گروه اول 40 درصد و در گروه دوم 24 درصد است از این رو افرادی که در مناطق پرسر و صدا زندگی می کنند بیشتر در معرض آسیب های قلبی هستند اگرچه این تحقیق برای اثبات دلایل و آثار نبوده ولی نتایج آن نشان می دهد زندگی در نزدیکی فرودگاه با افزایش فشارخون در ارتباط است .

این تحقیقات در کمسییون جامعه کاردیولوژی اروپا مطرح شده و برای تصویب آن به عنوان قوانین ، به تحقیقات بیشتری نیاز است .

منبع : European Society of Cardiology, news release, June 15, 2016

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *